Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II

Kraków, dnia 16 kwietnia 2024 roku

Ukochani Archidiecezjanie!

Najbliższe tygodnie w Archidiecezji Krakowskiej związane będą z rocznicami kanonizacji dwóch sławnych w całym świecie Polaków: świętego Stanisława ze Szczepanowa oraz świętego Jana Pawła II Wielkiego.

Obchodom jubileuszowym ogłoszenia świętym Papieża-Polaka będę przewodniczył dokładnie w dziesięć lat po rzeczonym wydarzeniu, tj. w dniu 27 kwietnia o godz. 12.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Zachęcam do uczestnictwa w nich wszystkie parafie, szkoły i inne instytucje, którym patronuje Święty Papież. Niech – trawersując tytuł ostatniej jego książki – pamięć o naszym przemożnym Patronie wzbudza w nas poczucie tożsamości z pozostawionym przez niego dziedzictwem.

Z kolei zdobne udziałem Episkopatu Polski uroczyste krakowskie dziękczynienie za kanonizację świętego Stanisława, biskupa i męczennika, będzie miało miejsce
w niedzielę 12 maja. Procesja z relikwiami Świętego wyruszy z Wawelskiego Wzgórza
o godz. 9.00, a zakończy się na Skałce, gdzie przy ołtarzu Trzech Tysiącleci Mszy świętej przewodniczył będzie i homilię wygłosi Ksiądz Arcybiskup Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Do udziału w procesji i Eucharystii zapraszam wiernych świeckich ze wszystkich wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej. Zachęcam do uczestnictwa
w uroczystościach duchownych diecezjalnych i zakonnych, zwłaszcza Księży Dziekanów. Zapraszam zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież szkolną
i akademicką, seminaria, nowicjaty, katolickie jednostki edukacyjne, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty w strojach regionalnych. Proszę o udział w obchodach rocznicowych także przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, osoby oddane w nim nauce i kulturze, władze państwowe
i samorządowe. Niech tegoroczna uroczystość ku czci świętego Stanisława, biskupa
i męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej, odbywana
w 770. rocznicę pierwszej procesji skałecznej, jako kolejny etap Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Krakowskiej przygotuje wszystkich ją tworzących do godnego przeżycia wieńczącego Kongres wydarzenia, czyli beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza.

Z pasterskim błogosławieństwem

X Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

projekt i realizacja: intermania.pl