Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

100 LAT TEMU KAROL WOJTYŁA OTRZYMAŁ SAKRAMENT CHRZTU ŚW.

Dokładnie sto lat temu, 20 czerwca, Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, otrzymał sakrament chrztu świętego przy chrzcielnicy w kaplicy Świętej Rodziny w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach.  „Trzeba by świętować dzień chrztu nie mniej niż dzień urodzin” – powiedział już jako papież.

„Z głęboką czcią całuję próg domu Bożego – wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła” – powiedział papież Jan Paweł II 16 czerwca 1999 roku przybywając do wadowickiej bazyliki.

Świętowanie 100. rocznicy chrztu św. Jana Pawła II połączone jest w tym roku z 100. rocznicą jego urodzin. Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w domu rodzinnym w Wadowicach o godz. 17, podczas gdy w kościele parafialnym – obecnej Bazylice – trwało nabożeństwo majowe.

Karol Wojtyła spędził w Wadowicach pierwsze osiemnaście lat swojego życia. „Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło” – mówił w 1999 roku papież Jan Paweł II.

To właśnie w Wadowicach, ale również w Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej – miejscach najbardziej związanych z Karolem Wojtyłą – odbyły się tegoroczne uroczystości 100-lecia urodzin papieża Polaka z udziałem Konferencji Episkopatu Polski i Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Rocznicę tę uczcił również papież Franciszek odprawiając Eucharystię przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej w dniu jego urodzin. Z kolei papież emeryt Benedykt XVI wystosował z tej okazji specjalny list, podkreślając w nim to, że Jan Paweł II zawsze wskazywał miłosierdzie Boże.

100-lecie urodzin św. Jana Pawła II zostało również uczczone międzynarodową akcją w mediach społecznościowych #ThankYouJohnPaul2. Tysiące osób z Polski, Włoch, Niemiec, USA, Kanady, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Słowacji, Węgier, Czech, Ukrainy, Japonii, Boliwii, Argentyny, Brazylii, Meksyku, Izraela, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, publikowały zdjęcia, filmiki i wspomnienia ze św. Janem Pawłem II.

Ale to jeszcze nie koniec wydarzeń rocznicowych. W niedzielę 21 czerwca b.r., o godz. 20 czasu europejskiego, odbędzie się Koncert Pamięci Jana Pawła II, w którym 40 artystów z całego świata zaprezentuje arcydzieła muzyki klasycznej i sakralnej. Wydarzenie pierwotnie miało odbyć się w Lincoln Center w Nowym Jorku, jednak ze względu na epidemię zostało zrealizowane w wersji on-line i będzie dostępne na www.jp2concert.com. Koncert objęli swoimi patronatami przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan, kard. Stanisław Dziwisz.

Papież Franciszek wielokrotnie podkreślał wartość i znaczenie chrztu świętego w życiu chrześcijanina. „Przyrzeczenia chrzcielne muszą być ponawiane właściwie każdego dnia, by naszą świadomość przenikała obecność Chrystusa” – powiedział w czasie audiencji generalnej 11 kwietnia 2018 roku. „Dziecko w sakramencie chrztu św. otrzymuje w swym wnętrzu moc Ducha Świętego, który będzie je bronił, wspomagał podczas całego życia” – podkreślił z kolei w tegoroczne święto Chrztu Pańskiego.

BP KEP
projekt i realizacja: intermania.pl