Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

Inauguracja Roku Świętego Miłosierdzia – 12 XII 2015 r.

DSC_2640„Z radością otwieramy Bramę Miłosierdzia w Sanktuarium,

którego patronem jest Papież Miłosierdzia”

Takie słowa usłyszeliśmy w sobotę 12 grudnia 2015 roku, kiedy to jako nasza Wspólnota Parafialna włączyliśmy się w modlitwę Inauguracji Roku Świętego w Sanktuarium Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Przytaczamy relację z tegoż wydarzenia umieszczoną na www.sanktuariumjp2.pl

„Nie ulega wątpliwości, że w Polsce a tym bardziej w Archidiecezji Krakowskiej, „kościołem o szczególnym znaczeniu” stało się wzniesione przez nas w ostatnich latach Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Wpisało się ono głęboko w duchowy pejzaż Krakowa, a jego promieniowanie przekracza granice podwawelskiego grodu. Co roku wzrasta liczba pielgrzymów, którzy przybywają tutaj z całego świata, przyciągani świętością Papieża, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej” – mówił kard. Stanisław Dziwisz rozpoczynając Ryt inicjujący Jubileusz Miłosierdzia w Archidiecezji Krakowskiej.

Kardynał Dziwisz przypomniał, że 8 grudnia 2015 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie papież Franciszek otworzył Drzwi Święte postanawiając także, aby według decyzji Biskupa Ordynariusza podobną Bramę Miłosierdzia otworzyć „w kościołach o szczególnym znaczeniu” oraz „w sanktuariach, miejscach nawiedzanych przez wielu pielgrzymów, którzy właśnie tam często doświadczają w sercu łaski i znajdują drogę do nawrócenia” (MV n.3). „Z radością otwieramy Bramę Miłosierdzia w Sanktuarium, którego patronem jest Papież Miłosierdzia. Zasłużył sobie w pełni na ten tytuł, bo w sposób wyjątkowy uwrażliwił współczesny Kościół na sprawę Bożego Miłosierdzia, w odpowiedzi na potrzeby naszego niespokojnego i jakże często niemiłosiernego świata” – dodał Metropolita Krakowski. Po procesyjnym dojściu do głównych drzwi sanktuarium, nad którymi znajduje się łaciński napis „Porta Misericordiae”, Metropolita Krakowski uroczyście je otworzył przechodząc przez Bramę Miłosierdzia wraz z towarzyszącymi mu biskupami, kapłanami, siostrami zakonnymi i tłumnie zgromadzonymi uczestnikami Mszy św. Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Grzegorz Ryś. Podczas uroczystej Liturgii został również hymn Roku Miłosierdzia „Misericordes sicut Pater”. Tym samym Nadzwyczajny Rok Święty – Jubileusz Miłosierdzia został zainaugurowany w Archidiecezji Krakowskiej wieczorem 12. grudnia 2015 r., w wigilię III Niedzieli Adwentu.
projekt i realizacja: intermania.pl