Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

Kolędą, kantyczką, pastorałką – uwielbiamy Jezusa!

foto 042Uroczystość Trzech Króli to święto chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę Trzech Mędrców (Króli), którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

Pragnąc naśladować tych wielkich Monarchów uczestniczyliśmy w parafialnym kolędowaniu przy żłóbku Dzieciątka Jezus. Cała Wspólnota Parafialna, zaangażowała się w to radosne dzieło. Nie organizowaliśmy orszaku Trzech Króli, jak to jest w większych miastach całej Polski, ale za to spędziliśmy długie chwile kolędując Panu. Galeria zdjęć

W piątkowe popołudnie, mimo dużego mrozu, bardzo licznie przybyliśmy na to spotkanie. A, że to już rok 2017, w którym świętujemy jubileusz 700-lecia Parafii i Wioski Witanowice, to nic dziwnego, że kolędowanie nawiązywało do naszej historii. Przed ołtarzem oprócz szopki pojawiła się figura św. Anny Samotrzeć z XV w, makieta naszego zabytkowego kościółka drewnianego, który doszczętnie spłonął w 1963 r., modlitewniki z kantyczkami z 1880 i młodsze oraz wykonawcy kolęd: Panie z KGW, Panowie z chóru, schola i oczywiście wszyscy wierni, którzy tak licznie zgromadzili się na to parafialne kolędowanie. Bo Parafia, to tak jak rodzina, która tym razem zgromadziła się przy żłóbku. Po uroczystej Mszy Św., Ks. Kan. Józef Wróbel wprowadził wszystkich w historyczną atmosferę, przypominając najważniejsze wydarzenia z historii naszej Parafii i Wsi Witanowice. Choć trzeba było informacje z 700 – lat wybrać i przedstawić w krótkim czasie 10-ciu minut, to jednak dla naszego Ks. Proboszcza to nietrudna sprawa. Po tym jakże przejmującym wprowadzeniu rozpoczęło się kolędowanie, w które włączyli się wszyscy. Śpiewaliśmy na zmianę tradycyjne kolędy, przeplatane pastorałkami, a przede wszystkim zapomnianymi kantyczkami, które rozbrzmiewały przed laty w naszym starym kościółku. W sumie wyśpiewaliśmy 18 utworów, które przeplatane były odpowiednio przygotowanymi komentarzami. Jakże miło było słyszeć głosy starszych ludzi, którzy mówili „cieszymy się, że w nowym kościele zaśpiewaliśmy te kolędy, które śpiewaliśmy za młodu w starym kościółku – jakże to dla nas wzruszające”. Dla nas też, nie tylko wzruszające, ale budujące, a wręcz uczące budowania mostu łączącego historię ze współczesnością.

Choć było to późnym popołudniem, to jednak nie szczędziliśmy czasu na modlitwę. Mamy nadzieję, że w następnych latach będziemy kontynuować to dzieło na cześć nowo narodzonego Zbawcy Świata.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w to nasze parafialne kolędowanie. Było ono poprzedzone kilkoma spotkaniami zespołu organizacyjnego złożonego z przedstawicieli wszystkich wiosek.  Cieszymy się, że wspólnie możemy wykonywać wielkie sprawy.

Organizatorzy Kolędowania

projekt i realizacja: intermania.pl