Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

Wakacyjne pielgrzymowanie w Roku Wiary

P1050036Parafialna pielgrzymka do Sanktuarium w Częstochowie i Licheniu oraz Urodzin i Chrztu Św. Faustyny w Głogowcu

W dniach 5 – 6 sierpnia 2013 roku pod przewodnictwem Ks. Kan. Józefa Wróbla odbyliśmy parafialną pielgrzymkę autokarową do Lichenia. Towarzyszył nam wielki upał i skwar słońca, co nie przeszkodziło nam w zwiedzaniu oraz dostarczaniu wielu wrażeń i przeżyć duchowych. W pierwszym dniu zdążając do Lichenia zatrzymaliśmy się w Częstochowie na Jasnej Górze u Tronu naszej Królowej Polski, gdzie w Kaplicy Jej Cudownego Obrazu mogliśmy uczestniczyć we Mszy Świętej. Zobacz galerię 

W Licheniu zatrzymaliśmy się najdłużej, gdyż to był właściwie cel naszej pielgrzymki. Jest to miejsce szczególne, związane z objawieniami Matki Bożej Licheńskiej – Bolesnej Królowej Pokoju. Jednym z najciekawszych i oryginalniejszych miejsc w Sanktuarium Licheńskim jest Golgota. Sztucznie usypana, 25 metrowa kamienna góra, to labirynt korytarzy, kapliczek i płaskorzeźb związanych z Męką Pańską i z życiem N.M.P. Na jej szczycie Krzyż i figury Matki Bożej i św. Jana Apostoła. Opiekunami tych miejsc jest Zgromadzenie Księży Marianów.

Imponujące wrażenie czyni Bazylika Licheńska – jedna z największych w Europie i świecie. Konsekrowana 12 czerwca 2004 roku. Sanktuarium to nawiedził 7 czerwca 1999 r. papież bł. Jan Paweł II, który pobłogosławił i poświęcił tę świątynię nadając jej tytuł Bazyliki Mniejszej. Z radością uczestniczyliśmy tu w wieczornym Apelu Maryjnym oraz w porannej Mszy Świętej.

Następnym szczególnym miejscem przez nas nawiedzonym był Las Grąbliński – miejsce objawień Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce w 1850 r. Fakt ten upamiętnia Kaplica Objawień i symboliczny głaz z odciśniętymi stopami Matki Bożej. W lasku tym odprawiliśmy Drogę Krzyżową.

W drodze powrotnej mieliśmy wielką okazję odwiedzić szczególne miejsce związane z dzieciństwem św. siostry Faustyny Kowalskiej. To Świnice Warckie na pograniczu Wielkopolski i Mazowsza. Dla Heleny Kowalskiej – św. siostry Faustyny – tutaj wszystko się zaczęło. Tu urodziła się w 1905 roku we wsi Głogowiec jako trzecie z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Kowalskich. W swoim kościele parafialnym w Świnicach otrzymała chrzest święty. Wielkim przeżyciem dla nas pielgrzymów było nawiedzenie skromnego sanktuarium, a w nim chrzcielnicę i konfesjonał, gdzie przystępowała do spowiedzi świętej, a potem równie skromny i ubogi dom narodzin. W tym kościele o godz. 15.00 odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Wyrażamy wielką wdzięczność dla naszego organizatora i przewodnika duchowego, a zarazem niestrudzonego pielgrzyma Ks. Proboszcza Józefa Wróbla za tę pielgrzymkę, która dostarczyła nam tylu przeżyć duchowych i wzmocniła naszą wiarę.

W imieniu wdzięcznych Pielgrzymów

Zdzisław Karamański

projekt i realizacja: intermania.pl