Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

Wieczór z muzyką organową

organomistrzorganyW czwartek 19 marca 2015 r. zgromadził nas św. Józef na wieczornej Eucharystii. Jako Wspólnota Parafialna w modlitwach polecaliśmy naszego czcigodnego Ks. Proboszcza Józefa, który w tym dniu przeżywał swoje imieniny. Nie zabrakło wielu miłych słów, życzeń i kwiatów, które wyrażały naszą wdzięczność wobec Niego. Po Eucharystii  rozpoczął się cykl koncertów na zabytkowych organach, zbudowanych w 1909 roku przez firmę Steinmayer. Zorganizowanie koncertu było możliwe dzięki  niedawnej ich renowacji  i konserwacji, na wskutek czego brzmią wspaniale. Bardzo cieszyliśmy się, że mógł na nich  zagrać  znakomity muzyk, którym był dr Krzysztof Pawlisz z Krakowa. Na wstępie wygłosił krótką prelekcję na temat historii muzyki organowej. W jego repertuarze znalazło się osiem utworów z różnych wieków:

Marc-Antoine Charpentier (1643-1704):

Te Deum: Prélude (transkrypcja K. Pawlisz)

Anonim – Manuskrypt nr 26 z Klasztoru Klarysek

w Starym Sączu (ca 1768): Aria (nr 8)

Antonio Vivaldi (1678-1741):

Concerto a-moll na dwoje skrzypiec

(transkrypcja J.S. Bach BWV 593)

(Allegro)/Adagio/Allegro

Stanisław Moniuszko (1819-1872):

Preludium na temat „Gorzkie żale przybywajcie“

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847):

Preludium i fuga c-moll op. 37

Mieczysław Surzyński (1866-1924):

Improwizacje na temat polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże“ op. 38

Krzysztof Pawlisz (1977):

Improwizacja na temat pieśni „Szczęśliwy, kto sobie patrona Józefa ma za opiekuna“

Johann Sebastian Bach (1685-1750):

Toccata i fuga d-moll BWV 565

W głębokiej ciszy, która mobilizowała słuchaczy do refleksji nad własnym życiem, wiarą, a także wspaniałym brzmieniem organów, wysłuchaliśmy godzinnego koncertu organowego. Była to prawdziwa uczta dla ducha. Nic więc dziwnego, że słuchacze nagrodzili dr Krzysztofa Pawlisza gromkimi brawami.

Po koncercie można było zwiedzić Izbę Regionalną znajdująca się przy tutejszej parafii, a także skosztować pysznej „Kładzionki Ziemniaczanej”, przygotowanej przez Panie z KGW Witanowice /specjał zdobył I miejsce w konkursie Kulinaria Doliny Karpia 2014/.

Organizatorem I Witanowickich spotkań z Muzyką Organową był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.  Honorowy patronat nad koncertem objął Ks. Kan. Józef Wróbel – proboszcz Parafii.

projekt i realizacja: intermania.pl