Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

Barbórka 2013

DSC_0594Panowie Górnicy ze wszystkich wiosek naszej parafii starają się angażować jak tylko potrafią w uroczystości parafialne, uczestnicząc z Pocztem Sztandarowym, biorąc udział w procesjach, ale przede wszystkim czczą swoją patronkę Św. Barbarę. I tak też było w tym roku. Na szczególną uwagę zasługuje to, z jakim wielkim zaangażowaniem podejmują wszystkie funkcje liturgiczne dostępne dla świeckich. Jest to ich naprawdę wzorowa posługa. Wsłuchajmy się w relację jednego z górników dotyczącą świętowania Barbórki w dniu 4 grudnia 2013 roku.

Górnik to nie znaczy tylko węgiel. Codzienna praca, hart ducha, odwaga, stawia go w szeregu ludzi odważnych, oddanych społeczności nie tylko górniczej. Modlitwa towarzyszy nam nie tylko w naszym kościele, ale i na stanowiskach pracy. Oddajemy hołd naszej patronce św. Barbarze w sposób najlepszy jak umiemy, prosząc o opiekę nad naszymi rodzinami oraz podczas codziennej pracy w głębinach kopalni. W tym roku uroczystości górnicze obchodziliśmy w rodzinny sposób. Tak, więc w poczcie sztandarowym maszerowali górnicy z rodziny P. Stanek i synowie. Wartę z benzynowymi lampami wskaźnikowymi przy figurze św. Barbary trzymali bracia Mozgałowie, posługę liturgiczną zaś górnicy z rodziny Woźniaków.

Stara strzecha – to górnik posiadający prawo noszenia Honorowej Szpady Górniczej, w naszej parafii to: A. Witek, M. Góral, P. Brańska, S. Sikora i R. Woźniak. Pokazali się z otwartą bronią po bokach sztandaru i figury św. Barbary.

Gwarek – to górnik posiadający stopień górniczy pozwalający przyodziać mundur górniczy. Uczestnictwo w Poczcie Sztandarowym to honorowe wyróżnienie dla każdego górnika.

Czako górnicze przed figurą św. Barbary położył gwarek F. Elżbieciak.

„Ora et Labora” – zacytował w kazaniu nasz Proboszcz, czyli módl się i pracuj. W homilii duszpasterz podkreślił wartości człowieka pracującego dla utrzymania swojej rodziny i ofiarności dla Kościoła.

Po pracy, modlitwie jest czas na zabawę, uśmiech. W tym roku grono górnicze zagościło w Domu Ludowym w Babicy, gdzie tradycyjnie na stole pojawiło się golonko i piwko. Wspominaliśmy miniony rok, uczestnictwo w procesji kalwaryjskiej oraz snuliśmy plany na 2014 rok w połączeniu z uroczystościami naszego kościoła Św. Mikołaja w Witanowicach.

Z górniczym Szczęść Boże

Roman Woźniak

projekt i realizacja: intermania.pl