Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

Królowo Polski – módl się za nami

W Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski Msze Św. w naszej świątyni odprawiane będą tak jak w niedziele, czyli o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 16.00. Po każdej Eucharystii odmawiany będzie Akt Oddania się Matce Bożej oraz Litania Loretańska z racji Nabożeństw Majowych.

3 maja obchodzimy również Święto Konstytucji. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r.
Co ciekawe, od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. 2 maja obywatele musieli zdejmować flagi, tak aby 3 maja nie było ich widać. Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990r. odbywały się w obecności ówczesnego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. – spisaną ustawą tego typu. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.

„Religią narodową panującą jest i będzie wiara święta rzymska katolicka ze wszystkiemi jej prawami.[…]. Że zaś ta sama wiara święta przykazuje nam kochać bliźnich naszych, przeto wszystkim ludziom, jakiegokolwiek bądź wyznania, pokój w wierze i opiekę rządową winniśmy i dlatego wszelkich obrządków i religij wolność w krajach polskich, podług ustaw krajowych, warujemy.”- wyjątek z Konstytucji 3 maja

 

projekt i realizacja: intermania.pl