Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

Orszakowe Kolędowanie w Parafii

„I trzej Królowie od Wschodu przybyli

i dary Panu kosztowne złożyli”

W naszej Parafii w Uroczystość Objawienia Pańskiego po raz trzeci przeżywaliśmy Orszak Trzech Króli. Dotarł on do stajenki, która była przygotowana przed głównym wejściem do świątyni. I tym razem aura nie przeszkodziła naszym Parafianom, by rodzinnie świętować Objawienie Pańskie, idąc z orszakami i śpiewając kolędy. Dziś możemy powiedzieć, że ten spokojny deszczyk, był dla nas znakiem błogosławieństwa i łask Bożych, za które z głębi serca dziękujemy Panu Bogu.

Tematem głównym Orszaku 2024 były jasełka, ze względu na przypadającą w okresie Bożego Narodzenia 800 – tną rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego zaaranżowanego przez Świętego Franciszka w Greccio we Włoszech. Uczestnicząc w Roratach, mogliśmy wysłuchać na ten temat kazań, głoszonych przez Ks. Proboszcza..

Stąd też tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli „W jasełkach leży!”  jest fragmentem XVII – wiecznej kolędy pt. „Nowy rok bieży” zapraszającej do oddania chwały małemu Dzieciątku leżącemu w żłobie w otoczeniu wołu i osła, anieli i królów. W kolędzie tej zawiera się cała idea Orszaku Trzech Króli, a wers „królowie jadą z wielką gromadą” jest niczym obraz z dzisiejszych wędrówek Orszaków królewskich do naszej świątyni, ale i po całej Polsce.

Gwiazda przyprowadziła nas wraz z Trzema Królami  z różnych stron naszej Parafii, by w Betlejemskiej stajence pokłonić się Nowonarodzonemu Królowi Świata Jezusowi Chrystusowi.  Słychać było radosne śpiewy grup Orszakowych z Europy – Mieszkańców Wyźrału i Lgoty, Azji – Mieszkańców Witanowic i Afryki – Mieszkańców Babicy. Gwiazda oznajmiła Królom narodzenie Zbawiciela. Są oni dla nas przykładem tych ludzi, którzy poszukują i znajdują.

Po wysłuchaniu perykopy biblijnej odczytanej przez Ks. Proboszcza o Pokłonie Mędrców, uczestniczyliśmy w pięknym i przejmującym wydarzeniu, jakim był pokłon Trzech Króli. Na koniec Święta Rodzina w orszaku procesyjnym wokół kościoła poprowadziła nas na Eucharystię, której przewodniczył Ks. Kan. Józef Wróbel. Liturgia pięknie przygotowana przez różne grupy parafialne, sprawiła, że świętowanie Objawienia Pańskiego udzieliło się każdemu z nas. Po Eucharystii oczywiście nie zabrakło pamiątkowych zdjęć oraz słodkości dla Aniołków, Pastuszków i Króli – w których bardzo licznie wcieliły się dzieci z całej Parafii.

W imieniu Parafialnego Komitetu Organizacyjnego Orszaku Trzech Króli serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w piękne przeżycie duchowe i zewnętrze tego wyjątkowego dnia świątecznego. A szczególne słowa wdzięczności kierujemy do:

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na przyszły rok do udziału w obchodach Święta Trzech Króli w naszej Parafii.

Komitet Organizacyjny

Parafialnego Orszaku Trzech Króli

 

projekt i realizacja: intermania.pl