Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

Powrót do kulinarnych tradycji

kładzionkikładzionkiPanie z KGW Witanowice, co roku w miesiącu marcu organizują pokazy i naukę przyrządzania nowych potraw. Jednak tym razem postanowiły powrócić do tradycji kulinarnych swoich mam i babć. Niejednokrotnie słyszały w swoich rodzinnych domach o jakże pysznych kładzionkach ziemniaczanych, które smakowały wyśmienicie. A jak pachniało w domu? Pychotka! Z tego to powodu Panie Gospodynie postanowiły przyrządzić dawną potrawę, może nieco zapomnianą z ziemniaków. W dzieciństwie, a było to ponad 50 lat temu spożywano tę potrawę z dodatkiem surówek, kwaśnego mleka czy śmietany – jak wspominają Panie. I tym razem Gospodynie przyrządziły ją z gotowanych ziemniaków, przypalonej cebuli na smalcu, jajek, mąki pszennej, soli i pieprzu. Kładzionkę owaloną w mące smażono na smalcu. Panie jednogłośnie uznały, iż dziś jest to doskonałe danie zamiast ziemniaków, makaronu czy ryżu. Niesamowite było to, z jaką radością i apetytem kosztowano dzisiejszą, właściwie starą, lecz na nowo odkrytą i docenioną potrawę naszego regionu jaką jest Kładzionka Ziemniaczana. Wiele było rozmów na ten temat przy stole. Padł pomysł, aby naszą potrawę rozsławić i przekazać innym. I nad tym właśnie tematem Panie z KGW Witanowice będą również pracowały w najbliższych latach. Bo przecież to co jest pyszne i naturalne – nigdy nie przestaje być modne i na topie.

KRYJA

projekt i realizacja: intermania.pl