Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

Radosne Parafialne Orszakowe Kolędowanie

W czwartek 6 stycznia w Uroczystość Trzech Króli w naszej Parafii mogliśmy uczestniczyć – tak jak w ponad 600 miastach Polski – w Orszakowym Kolędowaniu. Chociaż pogoda nie była dla nas zbyt sprzyjająca, to nie przeszkodziło to jednak w pięknym wspólnotowym przeżyciu Uroczystości Trzech Króli. To za ich wzorem trzy Grupy Orszakowe: Europejski, Afrykański i Azjatycki po godz. 13.15 wyruszyły do naszej świątyni, by tu pokłonić się Dzieciątku Jezus. Oczekiwało  Ono na Monarchów w pięknie wystrojonej Stajence Betlejemskiej w asyście Maryi, Józefa, Aniołów i oczekujących Parafian na czele z Ks. Proboszczem Adamem. Organizatorzy do samego końca musieli czuwać nad elastycznością scenariusza. Zamiast planowanego przed kościołem kolędowania pod przewodnictwem scholii parafialnej, oczekujący włączyli się w kolędowanie Orszakowe, które dobiegało do nas z trzech stron Parafii. Było to dla nas niesamowicie radosne przeżycie, gdyż mogliśmy zaobserwować jak liczne Grupy Orszakowe zmierzają do Dzieciątka. Piękne śpiewy kolęd, anielskie chóry dzieci, pastuszków z kolorowymi balonikami i chorągiewkami, astarsi i dorośli w kolorowych koronach, w mocnym podmuchu mroźnego wiatru z radością zbliżały się do Groty Betlejemskiej.

Tutaj powitał ich Ks. Proboszcz słowami Ewangelii o pokłonie Trzech Króli i zaprosił do modlitwy. Każda Grupa Orszakowa w dostojny sposób powitała Nowonarodzonego Króla śpiewem kolęd i specjalnym okrzykiem nawiązującym do hasła „Dziś dzień wesoły”. Królowie przy uroczystych fanfarach wygranych przez Gabrysię złożyli swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę. I wreszcie usłyszeliśmy głos Maryi, która dziękując Królom i wszystkim ich poddanym zaprosiła do procesyjnej wędrówki wszystkich grup orszakowych wokół naszej świątyni, by o godz. 14.00 uczestniczyć w uroczystej Eucharystii w dniu Epifanii. Podczas Orszaku corocznie podejmowana jest akcja charytatywna na pomoc dzieciom z różnych kontynentów. W tym roku dołączyliśmy się do tej akcji wspierając ofiarami  rozbudowę i  wyposażenie szkoły dla młodzieży w Nairobii w Keni oraz na remont naszej plebanii, za co serdecznie wszystkim dziękujemy.

Eucharystii przewodniczył Ks. Proboszcz w koncelebrze z Ks. Kanonikiem Józefem, który w intencji wszystkich uczestników Orszakowego Kolędowania i jego Organizatorów odprawił dziękczynną Ofiarę. We wspólną modlitwę zaangażowały się z radością wszystkie grupy, a ich przedstawiciele włączyli się w poszczególne funkcje liturgii. Na zakończenie świętowania kapłani udzielili wszystkim uroczystego błogosławieństwa, byśmy tę radość bycia chrześcijanami nieśli do naszych domów, środowisk i zakładów pracy. Oczywiście nie mogło i zabraknąć wyrazów wdzięczności skierowanych przez Ks. Proboszcza dla wszystkich uczestniczących w Grupach Orszakowych, ich Organizatorów, a także Panów Strażaków z Witanowic i Lgoty, którzy czuwali nad bezpieczeństwem przemarszu. Po Eucharystii był czas na pamiątkowe zdjęcia ze wszystkimi, którzy wcielili się w postacie biblijne.

Dziękując Wszystkim, już dzisiaj zapraszamy za rok na kolejny Orszak Trzech Króli, który będziemy starać się rozwinąć i udoskonalić, korzystając z tegorocznego doświadczenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Komitet Organizacyjny Orszaku

pod przewodnictwem POAK

projekt i realizacja: intermania.pl