Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

Jubileusz 700 – lecia tętni życiem

MAŁE Witanowice logo jpeg (3)Jubileusz 700 – lecia naszej Parafii i Wioski Witanowice tętni różnymi przedsięwzięciami, w które angażują się bardzo aktywnie różne grupy, osoby i nie tylko społeczność lokalna. Kolejne punkty harmonogramu Jubileuszu są realizowane i cieszą się dużą popularnością. Miesiąc marzec, dla naszej Parafii również jest bardzo pracowity. Bardzo mocno posunięte są sprawy związane z organizacją historycznej Drogi Krzyżowej ulicami Parafii, Ekstremalnej Drogi Krzyżowej do Kalwarii Zebrzydowskiej jak również sprawy związane z umieszczeniem obelisku upamiętniającego 700 – lecie istnienia Witanowic. Ksiądz Proboszcz spotkał się z rzeźbiarzami. Dokonano pierwszych przymiarek pod budowę obelisku w miejscu starego zabytkowego kościoła, który spłonął w 1963 roku. Jeszcze dużo spotkań przed nami i wiele ważnych prac związanych również z wyrównaniem terenu. Przejeżdżając obok tego wyjątkowego miejsca, możemy zauważyć, iż dzieje się tam wiele ważnych rzeczy. Zresztą widać to gołym okiem.

I po kilku dniach następne spotkanie z projektantami obelisku. Dokonanie zatwierdzenia wstępnego projektu. Prace szybko przesuwają się do przodu, a to dzięki dobrej współpracy, a także podejmowaniu konkretnych i konstruktywnych decyzji. A w tym wszystkim, najpiękniejszą sprawą jest fakt wielkiego zainteresowania i zaangażowania naprawdę szerokiej rzeszy ludzi, którzy nie tylko dobrym słowem, doradą, zaangażowaniem, poświęceniem swojego cennego czasu i ofiarnością uczestniczą w podejmowanych przedsięwzięciach. Bogu dzięki za taką postawę naszych Parafian. Wiemy, iż ta współpraca dokonuje się za pomocą potężnego wsparcia ze strony Żywych Róż i ludzi chorych i cierpiących w naszej Wspólnocie, którzy w ten sposób wspierają wszystkie nasze ważne dzieła – chwała Im za to. Dziękujemy i prosimy o dalszą pomoc.

Nie możemy pominąć w tych sprawach cennego daru Starostwa Powiatowego związanego z przeznaczeniem środków finansowych na monitoring naszej świątyni i przylegającego terenu – za co jeszcze raz dziękujemy.

Miło nam również poinformować, iż  Sołtys Witanowic Jan Kwarciak oraz Proboszcz naszej Parafii poprosili Starostę Wadowickiego o przyjęcie honorowego patronatu nad obchodami 700 lecia Witanowic. Ku naszej wielkiej radości,  Pan Starosta chętnie przyjął zaproszenie i obiecał swoje zaangażowanie w nasze uroczystości. Również honorowy patronat nad naszym Jubileuszem podjął Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski, wspierając różne imprezy w Witanowicach.

Korzystając z wizyty w Starostwie Powiatowym, nasi przedstawiciele poruszyli w rozmowie sprawy dotyczące również innych projektów i inwestycji powiatowych związanych z wioską Witanowice. Choć są to trudne sprawy i nie można zrealizować ich od razu, to jednak widać zielone światełko, które zapowiada pozytywne rozwiązania.

Warto przypomnieć, iż w samej świątyni podejmowane są również ważne prace, które mają podkreślić święto Parafii. Wspomnieliśmy już sprawę monitoringu. Do tego dochodzi sprawa związana z odświeżeniem sprzętu liturgicznego i szat liturgicznych. Jednak szczególny dar pragniemy ofiarować  jako wotum wdzięczności Matce Bożej – Nieustającej Pomocy za wypraszane łaski przez te siedem wieków, dokonując upiększenia ściany ołtarzowej z wizerunkiem Jej Obrazu. Rozpoczęte są już prace związane z zaprojektowaniem napisu i umieszczeniem pozłacanej róży – symbolu miłości i oddania.

Wielką wdzięcznością wobec minionych pokoleń ma być również publikacja albumowa nawiązująca do cudownych wspomnień Świadków codziennego życia w miejscowościach tworzących naszą Parafię. Są nimi nasi najstarsi Parafianie, którzy z radością wyrazili gotowość współpracy w tym dziele, za co Im i Ich rodzinom serdecznie dziękujemy.

Niespodzianką dla nas jest również niesamowita sprawa! Dzięki nagłośnieniu obchodów naszego Jubileuszu w mediach i w różnych portalach społecznościowych, nawiązują z nami kontakt telefoniczny i listowny Parafianie, którzy żyją w różnych zakątkach naszej Ojczyzny. Jest to naprawdę miła niespodzianka, która potwierdza fakt, że do korzeni swojego życia zawsze człowiek tęskni i chętnie powraca. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy Dziennikarzom i Redaktorom stron internetowych, którzy śledzą nasze przedsięwzięcia i pomagają nam przekazać relacje z nich w bardzo pozytywnym świetle szerokiemu gronu.

Mamy nadzieję, że te wszystkie sprawy, o których jest tu mowa, a także i te następne,  przyczynią się do większej chwały Boga, wzmocnienia więzi między ludźmi, a także uświadomią wartość miejsca i czasu w którym żyjemy.

projekt i realizacja: intermania.pl