Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

Wyjdź z nami na Ekstremalną Drogę Krzyżową – 12 kwietnia godz. 20:00

Ruszyły zapisy do tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Rejon Witanowice

Podczas obchodów 700-lecia parafii w Witanowicach, 3 lata temu, zrodził się pomysł na przygotowanie trasy w naszym rejonie. Następstwem tamtych starań jest 3 edycja EDK w Witanowicach oraz powstanie kolejnych rejonów w sąsiedztwie.
W tym roku proponujemy trasę 33 km, polecaną osobom wybierającym się pierwszy raz, oraz 45 km dla doświadczonych pątników. Rozpoczęcie mszą o godz. 20:00 w kościele św. Mikołaja. Koordynatorem – Liderem EDK – w naszej parafii jest Pan Bartłomiej Moskała, który udziela szczegółowych informacji.

W przypadku chęci zakupu pakietu materiałów na EDK prosimy o kontakt na bartekmoskala@gmail.com

Wszystkie trasy EDK  są opisane na stronie www.edk.org.pl.

W piątek 12 kwietnia już po raz jedenasty odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tylko
w 2018 r. wydarzenie przyciągnęło 80 tys. uczestników, w 353 miejscowościach, którzy pokonali 720 tras. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest już obecna na całym świecie.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Kilkadziesiąt kilometrów trasy wiodącej przez drogi, lasy, mało uczęszczane ścieżki. Błoto kamienie, czasem śnieg. W Twoich rękach dwie mapy: pierwsza pomaga dotrzeć do celu wędrówki, druga do własnego wnętrza poprzez rozważania. Noc, milczenie, refleksja.

EDK to walka ze sobą

Droga wygląda podobnie dla każdego: wyruszasz po Mszy Świętej, spokojna wędrówka, czytanie rozważań przy stacjach, dialog wewnętrzny. Potem przychodzi zmęczenie i zmaganie na 18-tym, 30-tym lub innym kilometrze. Towarzyszy przez resztę podróży.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla odważnych. Musi boleć, aby odrzucić choć na chwilę komfortowe życie i wyjść naprzeciw Panu Bogu – powiedzieć mu „Chcę się z Tobą spotkać!”

Z błogosławieństwem Papieża

 W zeszłym roku Papież Franciszek, łącząc się duchowo z Organizatorami i wszystkimi Uczestnikami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, zachęcał do ufnego powierzenia Chrystusowi siebie, swoich rodzin, przyjaciół i nieprzyjaciół, by w każdym z nich zamieszkał pokój i moc Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Na wędrówkę śladami Chrystusa, jednocząc się
w modlitwie, Ojciec Święty udzielił wszystkim Apostolskiego Błogosławieństwa.

Kościół XXI wieku

Parę lat temu na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie papież Franciszek przestrzegał nas przed dwoma postawami. Pierwszą jest lęk, że niczego nie da się zrobić, że w naszych miastach,
w naszych wspólnotach nie ma już przestrzeni, aby wzrastać, marzyć, tworzyć. Drugim zagrożeniem jest utożsamienie szczęścia z wygodą, a konkretnie „kanapą”.

Obie postawy paraliżują i odbierają nam wolność, dlatego też apelował do nas słowami: Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby „wegetować”, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić
z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad.

Pierwsi chrześcijanie nie mieli kościołów, mediów, wykształconych księży, ale ich grono stale się powiększało. Dzięki łasce Boga byli tak wspaniałymi ludźmi, że inni chcieli spędzać z nimi czas
i być tacy jak oni. Wzorując się na nich chcemy budować Kościół XXI wieku. Kościół ludzi aktywnych i szczęśliwych

Rejon Karmel Wadowice

Ekstremalna Droga Krzyżowa w ubiegłym roku pierwszy raz wyruszała z Wadowic. Twórcy rejonu Karmel Wadowice, jak i gospodarze miejsca – Sanktuarium św. Józefa, zostali mile zaskoczeni bardzo dużym zainteresowaniem Pątników.
W tym roku rejon wadowickiego Karmelu oprócz drogi „na wzór” (22km) oraz trasy 33km wzbogacił się o całkowicie górską trasę, która prowadzi przez Górę Jaroszowicką i Groń Jana Pawła II, by wrócić przez Zawadkę na wadowicki rynek. Rozpoczęcie mszą o godz. 20:00 na Karmelu.

Rejon Kopiec Wadowice

Ekstremalna Droga Krzyżowa „raz zasiana” wydaje owoce. Widocznym owocem jest powstanie drugiego regionu na terenie Wadowic. Kopiec organizuje trasę białą o długości 34 km. Trasa łączy Wadowice gdyż początek zaplanowany jest na KOPCU koniec na Karmelu. Ideą powstania trasy jest droga Matki Bożej Pięknej Miłości do Św. Józefa. Drogę nazwano właśnie z tego powodu trasą Św. Rodziny. Trasa przeznaczona jest dla każdego tj. „dla piechura” oraz dla ” biurokraty”. Będzie ciemno, niełatwo ale tylko wtedy spotkamy na tej drodze Jezusa. Obiecuję że będzie warto.  Ruszamy po Adoracji i Apelu Jasnogórskim.

Rejon Witanowice

Podczas obchodów 700-lecia parafii w Witanowicach, 3 lata temu, zrodził się pomysł na przygotowanie trasy w naszym rejonie. Następstwem tamtych starań jest 3 edycja EDK w Witanowicach oraz powstanie kolejnych rejonów w sąsiedztwie.
W tym roku proponujemy trasę 33 km, polecaną osobom wybierającym się pierwszy raz, oraz 45 km dla doświadczonych pątników. Rozpoczęcie mszą o godz. 20:00 w kościele św. Mikołaja.

 Jak się przygotować?

Wszystkie trasy EDK  są opisane na stronie www.edk.org.pl. Można tam znaleźć ślady kml, opisy tras i mapy. Zachęcamy także do rejestracji swojego uczestnictwa na tym portalu – statystyki uczestników są bardzo ważne dla opiekunów poszczególnych rejonów. Można będzie się wtedy zaopatrzyć w pakiet Pątnika (odblask firmowy, opaskę silikonową, rozważania stacji Drogi Krzyżowej, opis trasy). W terenie powinniśmy posiadać odpowiedni ubiór i wyposażenie: kurtkę, pelerynę przeciwdeszczowa, buty górskie, latarkę i dodatkowe baterie. Polecane są także kijki. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią ilość prowiantu (kanapki, batony, itp.), napoje (herbata w termosie, woda).

To, co najważniejsze

W prawdziwej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej to nie kilometry są najważniejsze. Pątnicy podejmują wyzwanie, którego celem jest spotkanie – spotkanie z samym sobą, spotkanie z bezinteresownymi ludźmi – wszyscy wspominają cudownych mieszkańców Łękawicy, którzy wspierali w zeszłym roku Pątników. Najważniejszym  SPOTKANIEM jest jednak rozmowa w głębi swojego serca z kochającym Bogiem.

Bartłomiej Moskała

projekt i realizacja: intermania.pl