Losowe zdjęcie
Światowe Dni Młodzieży 2016

ZAPRASZAMY NA KONCERT ORGANOWY

WYKONAWCY KONCERTU: Ivana Michalovičová i Eliška Latawiec

Ivana Michalovičová (* 1985) pochodzi z Czech. Po ukończeniu Konserwatorium w Pradze (gra na organach w klasie Jana Kalfusa) została przyjęta na Wydział Muzyczny Akademii Sztuk Scenicznych (Organy u profesora Jaroslava Tumy), którą ukończyła z sukcesem w zeszłym roku. Podczas studiów odbyła roczne stypendium naukowe w Strasburgu we Francji, gdzie studiowała na organach u profesorki Aude Heurtematte (generał Francis Jacob, improwizacja z Danielem Maurerem i Philippe Lefebvre).

Uczestniczyła w licznych kursach  u znanych organistów (S. Baier, L. van Doeselaar, S. Engels, L. Ghielmi, S. Kaminski, O. Latry, J. Essl, K. Owolabi, M. Schmmeding, H. Vogel). Regularnie

występuje na koncertach, współpracuje z solistami i różnymi zespołami muzycznymi. Jest nauczycielką w podstawowej szkole artystycznej w Pradze.

Eliška Latawiec (* 1985) jej przygoda muzyczna rozpoczęła się w wieku pięciu lat nauką gry na fortepianie. Gdy miała siedem lat, dołączyła flet a następnie skrzypce i gitarę. W wieku piętnastu lat zaczęła grać na organach.

W wieku siedemnastu lat zaczęła studiować śpiew operowy u profesora Aleksandra Vovka w Czechach, oraz w Praskim Konserwatoriu Muzycznym u profesorky Yvony Skvarovej. Jej umiejętności zostały dodatkowo wzbogacone przez profesorkę Henryka Januszewską w Katowicach w Polsce.

Pierwszych pięć lat kariery spędziła jako solistka w teatrze muzycznym Karlin w Pradze. W tym czasie współpracowała z różnymi zespołami muzycznymi, takimi jak chór Gaudium Pragense, Praga Sinfonietta Orchestra i Consorsium Pragense Orchestra.

Jej szeroki zakres muzycznej interpretacji, począwszy od muzyki barokowej  aż po współczesną, jest wyjątkowo interesujący.

W Kanadzie uczyła dzieci gry na fortepianie oraz śpiewu zgodnie z tradycyjną  czeską szkołą.

W sierpniu 2015 miała w Brytyjskiej Kolumbii trasę koncertową na której osiągnęła wielki sukces. Od września 2015 r., Eliška występowała w kryminalnej komedii A Trap for a Lonely Man w Teatrze Narodowym w Toronto.

Od 2013 roku  Eliška  pracowała jako organistka i dyrygent chóru w kościele Saint Wentseslaw Churche w Toronto. Zorganizowała Czeską mszę Bożonarodzeniową autorstwa Jakuba Jana Ryby, do której udało się jej zaangażować muzyków z różnych środowisk i grup wiekowych, w tym amatorów z Czech, Słowacji i Polski.

 

Eliška mówi o muzyce klasycznej: Muzyka klasyczna jest fantastycznie fascynująca a za razem  jest nie do zniesienia. Łączy i ukrywa w sobie wszystką radość, bogactwo i rozpacz ludzkiego życia. Ci, którzy spędzają czas na muzyce, są bogaci na zawsze.

 

Jej mąż jest wybitnym psychoterapeutą. Mają czwórkę wspaniałych dzieci. Od 2016 roku przenieśli się z Kanadyjskiego Toronto do Krakowa. Od września 2017 mieszkają w Babicy.

projekt i realizacja: intermania.pl