Zabytkowy kościół

Parafia św. Mikołaja w Witanowicach, została utworzona przed 1325 rokiem. Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Mikołaja został zbudowany na obecnym placu cmentarnym. Na przełomie XVI i XVII wieku zbudowano piękny kościółek drewniany pod cmentarzem (obecnie to miejsce upamiętnia krzyż). Upiększano go w ciągu wieków i odnawiano polichromię. Pobożność parafian sprawiła, iż wzbogacił się w nowe wyposażenia liturgiczne i ołtarze. Uchodził za jeden z najpiękniejszych kościołów w okolicy. Ciepła i serdeczności temu Domowi Bożemu nadawała N.M.P. czczona w obrazie jako Pani Witanowska.  Rok 1963 zapisał się w tej Parafii jako najbardziej czarny. W tym bowiem roku 13 lipca spłonął doszczętnie kościół witanowski, wraz ze wszystkimi ołtarzami i dzwonami. Następne lata były bardzo trudne dla życia religijnego w Polsce, a tym bardziej dla Parafii, która została bez kościoła. Wierni na modlitwę i Mszę świętą gromadzili się w starej walącej się stajni, która w tym czasie już nie była wypełniona zwierzętami, gdyż gospodarka plebańska także upadła. Ówczesny Proboszcz – świętej pamięci Antoni Karabuła (1958 – 1981) – od 1963 roku podejmuje starania o budowę nowej świątyni.